Alkoholism ja retseptiravimite kuritarvitamine: keeruline koosmõju

03.09.2023 0 Comment Health

Alkoholism ja retseptiravimite kuritarvitamine: keeruline koosmõju

Alkoholism ja retseptiravimite kuritarvitamine on kaks erinevat, kuid omavahel tihedalt seotud probleemi, millel on oluline mõju rahvatervisele ja üksikisiku heaolule. Kuigi mõlemal on oma ainulaadsed väljakutsed, tekitab nende kahe probleemi ristumiskohas keerulisi küsimusi põhjuslikkuse, ravi ja ennetamise kohta. Selle põhjaliku uurimise käigus uurime seost alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise vahel, uurime erinevaid tegureid, mis soodustavad nende samaaegset esinemist, tagajärgi mõjutatud isikutele ja strateegiaid selle pakilise rahvaterviseprobleemi lahendamiseks.

Alkoholismi olemus

Alkoholism, mida kliiniliselt tuntakse kui alkoholitarbimise häiret (AUD), on krooniline haigus, mida iseloomustab võimetus kontrollida oma joomist vaatamata kahjulikele tagajärgedele. See hõlmab tugevat iha alkoholi järele, suurenenud tolerantsust, füüsilist sõltuvust ja ärajätunähte, kui alkoholi ei joo. Alkoholismi juured võivad olla geneetilised, keskkondlikud või nende kombinatsioon, muutes selle keeruliseks seisundiks.

Alkoholismi levimus ja mõju

Alkoholism on ülemaailmne terviseprobleem, millel on kaugeleulatuvad tagajärjed. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel oli 2018. aastal kogu maailmas alkoholitarbimisega seotud 3 miljonit surmajuhtumit (5,3% kõigist surmajuhtumitest). See on paljude haiguste, sealhulgas maksatsirroosi, teatud vähivormide ja vaimse tervise häirete peamine riskitegur.

Lisateavet alkoholismi mõju kohta saate WHO-st

Retseptiravimite kuritarvitamine: tekkiv kriis

Retseptiravimite kuritarvitamist iseloomustab seevastu retseptiravimite väärkasutamine mittemeditsiinilistel eesmärkidel. Need ravimid võivad sisaldada opioide, rahusteid, stimulante ja ärevusevastaseid ravimeid. Kuigi nendel ravimitel on seaduslik meditsiiniline kasutus, võib nende väärkasutamine põhjustada sõltuvust ja tõsiseid tagajärgi tervisele.

Kasvav mure retseptiravimite kuritarvitamise pärast

Retseptiravimite kuritarvitamine on kasvanud tõsiseks tervisekriisiks. Näiteks Ameerika Ühendriikides on opioidide epideemia pälvinud märkimisväärset tähelepanu. 2019. aastal suri umbes 70 000 ameeriklast narkootikumide üledoosi tõttu, kusjuures opioidid olid nende surmajuhtumite peamine põhjus.

Uurige CDC ressursse opioidide epideemia kohta

Kompleksne koosmäng

Alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise vahelise seose mõistmine nõuab mitme peamise teguri põhjalikku uurimist, mis aitavad kaasa nende koosesinemisele.

1. Eneseravimise hüpotees

Üks valdav teooria on eneseravimise hüpotees. Alkoholismi põdevad isikud võivad kasutada retseptiravimeid, nagu bensodiasepiine või opioide, et leevendada alkoholist loobumisega seotud füüsilist ja emotsionaalset stressi või hallata kaasuvaid vaimse tervise häireid, nagu ärevus ja depressioon.

Lisateavet eneseravimise hüpoteesi kohta leiate sellest NIH väljaandest

2. Kahekordne diagnoos

Topeltdiagnoosimise mõiste viitab nii ainete tarvitamise häire kui ka vaimse tervise häirete samaaegsele esinemisele. Paljud alkoholismi põdevad inimesed võitlevad ka selliste seisunditega nagu depressioon või posttraumaatiline stressihäire ning nad võivad pöörduda nende probleemide lahendamiseks retseptiravimite poole.

Tutvuge SAMHSA aruandega topeltdiagnoosimise kohta

3. Farmakoloogilised koostoimed

Alkoholi ja retseptiravimite kombinatsioonil võivad olla ohtlikud farmakoloogilised koostoimed. Nii alkohol kui ka teatud retseptiravimid, nagu opioidid ja bensodiasepiinid, pärsivad kesknärvisüsteemi. Koos kasutamisel võivad need võimendada üksteise mõju, põhjustades hingamisdepressiooni, üleannustamist ja surma.

Lisateavet farmakoloogiliste koostoimete kohta leiate sellest NIAAA väljaandest

Koosesinemise tagajärjed

Alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise koosesinemisel on tõsised tagajärjed üksikisikutele, peredele ja ühiskonnale tervikuna.

1. Suurenenud üleannustamise oht

Inimestel, kes kuritarvitavad nii alkoholi kui ka retseptiravimeid, on oluliselt suurem oht ​​saada narkootikumide üleannustamine. See on tingitud nende ainete sünergilisest toimest kesknärvisüsteemile, mis võib põhjustada hingamispuudulikkust.

Lisateavet üleannustamise riskide kohta leiate riiklikust uimastite kuritarvitamise instituudist

2. Kahjustatud vaimne tervis

Samaaegne alkoholism ja retseptiravimite kuritarvitamine võivad vaimse tervise probleeme süvendada. Retseptiravimite väärkasutamine võib põhjustada ärevust, depressiooni ja muid psühhiaatrilisi häireid, mis raskendab alkoholismi põdevate inimeste probleeme.

Selles NCBI artiklis uurige mõju vaimsele tervisele

3. Perekondlikud ja sotsiaalsed häired

Kahe ainete kuritarvitamise tagajärjed ei piirdu üksikisikuga. Pered ja kogukonnad võivad samuti kannatada laastavate tagajärgede all, sealhulgas pingelised suhted, rahalised raskused ja kuritegevuse suurenemine, mis on seotud uimastite otsimisega.

Lisateavet sotsiaalse mõju kohta leiate sellest PMC artiklist

Ravi lähenemisviisid

Alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise keerulise koosmõju käsitlemine nõuab mitmekülgset lähenemist, mis arvestab topeltdiagnoosiga inimeste ainulaadseid vajadusi.

1. Integreeritud ravi

Integreeritud raviprogrammid, mis käsitlevad samaaegselt nii alkoholismi kui ka retseptiravimite kuritarvitamist, on näidanud paljutõotust. Need programmid ühendavad meditsiinilist võõrutusravi, käitumisteraapiat ja vaimse tervise tuge, et rahuldada kõiki üksikisiku vajadusi.

Tutvuge selles NIH väljaandes integreeritud ravi lähenemisviisidega

2. Ravimitega toetatud ravi

Opioidide tarvitamise häire ja alkoholismiga isikute puhul võib ravimitega toetatud ravi (MAT) olla tõhus. MAT kombineerib ravimeid, nagu metadoon või buprenorfiin, nõustamis- ja tugiteenustega, et vähendada iha ja võõrutusnähte.

Lisateavet MAT-i kohta leiate ainete kuritarvitamise ja vaimse tervise teenuste administratsioonist (SAMHSA)

3. Toetavad teraapiad

Toetavad ravimeetodid, sealhulgas grupiteraapia, kognitiiv-käitumuslik teraapia (CBT) ja 12-etapilised programmid, mängivad üliolulist rolli, aidates inimestel tegeleda ainete kuritarvitamise algpõhjustega ja arendada tervislikumaid toimetulekumehhanisme.

Selles PMC artiklis saate uurida CBT tõhusust sõltuvusravis

Ennetusstrateegiad

Alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise samaaegse esinemise ennetamine hõlmab rahvatervise algatuste, hariduse ja sihipäraste sekkumiste kombinatsiooni.

1. Üldsuse teadlikkuse tõstmise kampaaniad

Oluline on tõsta teadlikkust alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise ohtudest. Rahvatervise kampaaniad võivad inimesi harida alkoholi ja retseptiravimite segamise ohtude ning sõltuvuse tunnuste kohta.

Uurige CDC jõupingutusi alkoholiga kokkupuutunud raseduste ennetamisel

2. Retseptiravimite jälgimise programmid

Paljud osariigid on rakendanud retseptiravimite seireprogramme (PDMP), et jälgida ja reguleerida kontrollitavate ainete väljakirjutamist ja väljastamist. Need programmid võivad aidata tuvastada isikuid, keda võib ohustada retseptiravimite kuritarvitamine.

Lisateavet PDMP-de kohta saate CDC-st

3. Arsti haridus ja vastutustundlik retseptide väljakirjutamine

Meditsiinitöötajad mängivad retseptiravimite kuritarvitamise ennetamisel olulist rolli. Põhjalik koolitus vastutustundliku retseptide väljakirjutamise tavade kohta, samuti sõltuvusriskiga isikute tuvastamine võib aidata vähendada retseptiravimite kättesaadavust mittemeditsiinilisteks kasutuseks.

Tutvuge SAMHSA ressurssidega vastutustundliku opioidide väljakirjutamise kohta

Teadusuuringud ja poliitilised algatused

Alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise vahelise seose mõistmise edendamine nõuab pidevat uurimistööd ja tõenduspõhiste poliitikate väljatöötamist.

1. Koosesinemise uurimine

Alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise samaaegse esinemise aluseks olevate spetsiifiliste mehhanismide uurimiseks on vaja rohkem uuringuid. See hõlmab geneetiliste eelsoodumuste, ajukeemia ja keskkonnategurite uurimist, mis mõjutavad mõlemat seisundit.

Lugege seda uuringut alkoholitarbimise häire ja retseptiravimite kuritarvitamise geneetilise kattumise kohta

2. Poliitilised sekkumised

Poliitikakujundajad võivad mängida selle probleemi lahendamisel otsustavat rolli, rakendades poliitikaid, mis edendavad vastutustundlikku alkoholimüüki ja retseptiravimite jälgimist, ning toetavad sõltuvusravi ja vaimse tervise teenuseid.

Uurige selles PMC artiklis poliitilisi sekkumisi

3. Ravi ja ennetuse rahastamine

Sõltuvusravi ja ennetusprogrammide rahastamise eraldamine on hädavajalik. Tuleb tagada piisavad ressursid, et tagada topeltdiagnoosiga isikute juurdepääs vajalikule hooldusele.

Lisateavet SAMHSA stipendiumivõimaluste kohta

Järeldus

Seos alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise vahel on mitmetahuline probleem, millel on oluline mõju üksikisikutele ja ühiskonnale laiemalt. Kuigi nii alkoholism kui ka retseptiravimite kuritarvitamine on iseenesest keerulised probleemid, kujutab nende koosesinemine ainulaadseid väljakutseid, mis nõuavad terviklikku ja integreeritud lähenemist ennetamisele, ravile ja uuringutele.

Nende kahe probleemi vastastikuse mõju kohta rohkem teada saades on hädavajalik, et tervishoiutöötajad, poliitikakujundajad ja teadlased töötaksid koos välja tõhusate ennetus-, varajase sekkumise ja tõenduspõhise ravi strateegiate väljatöötamiseks. Tegeldes alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamisega seotud algpõhjuste ja riskiteguritega, saame loota, et saame vähendada nende seisundite laastavat mõju üksikisikutele ja kogukondadele.

Teekond lahenduse poole võib olla pikk ja väljakutseid pakkuv, kuid pühendumisega, koostööga ja pühendumisega mõjutatud inimeste elu parandamisele saame teha edusamme alkoholismi ja retseptiravimite kuritarvitamise mõju leevendamisel meie ühiskonnale.

Lisateabe saamiseks külastage aadressi https://alkotox-website.com

Contents

Tags:

0 Comments

Leave your comment here